بیایید با هم ابتدا نگاهی به ویژگی های این زبان قدرتمند بیاندازیم. جاوا اسکریپت در ابتدا ابراصطلاحا برای زنده کردن صفحات وب بوجود آمدند. به کد های نوشته شده با این زبان اسکریپت گفته می شود. این اسکریپت ها را میتوان دقیقا در یک صفحه html نوشت و مرورگر با بارگیری صفحه ی html ما به طور خودکار اسکریپت های ما را اجرا خواهند کرد. بعضی مواقع جاوا اسکریپت را با زبان جاوا اشتباه می گیرند اما این دو کاملا با هم متفاوت هستند. این زبان در ابتدا با نام live script شروع به کار کرد اما در همان زمان جاوا از محبوبیت بسیاری برخوردار بود به همین خاطر تصمیم بر این شد تا از نام جاوا اسکریپت به عنوان برادر کوچکتر جاوا استفاده شود, بعد از این موضوع جاوا اسکریپت به تکامل رسید و زبانی مستقل و قدرتمند تبدیل شد و ویژگی های منحصر به فرد خود را داراست و هیچ ارتباطی با زبان جاوا ندارد. امروزه جاوا اسکریپت نه تنها در مرورگر بلکه در سرور و یا هر دستگاهی که از موتور جاوا اسکریپت برخوردار باشد نیز قابل اجراست. این موتور ها در هر مرورگر نام های متفاوتی دارند که آنها را تک تک نام میبریم: در مرورگر chrome و opera با نام V8 وجود دارند , در مرورگر firefox با نام Spidermonkey و در مرورگر Edge با نام chakra Core دیده میشوند. این موتور ها در مرورگر Safary نیز با نام nitro و squirrelfish وجود دارند.
                               

چه کارهایی از جاوا اسکریپت بر می آید؟

به عنوان مثال در یک صفحه html میتوانید محتوای موجود را عوض کنید,سبک نمایش را تغییر دهید, به اقداماتی که کاربر در صفحه شما انجام می دهد واکنش نشان دهید.درخواست هایی به سمت سرور ارسال کرده و جواب آنرا دریافت کنید. پرونده ها و فایل هایی را بارگیری و یا بارگذاری کنید که این کار با استفاده از فناوری هایی مثل Ajax قابل انجام است. میتوانید برای مروگر کوکی تنظیم کنید.  از کاربری که وارد صفحه شما شده است سوالی بپرسید و در قالب پیامی روی صفحه پاسخ او را بدهید.

حال با تمام این امکانات , جاوااسکریپت به دلیل امنیت کاربران محدودیت هایی نیز دارد چرا که می خواهد از آسیب دیدن به داده های کاربران و به خطر افتادن اطلاعات خصوصی آنها جلوگیری کند.
                             

محدودیت های جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت نمیتواند هر پرونده ای را به صورت دلخواه بخواند و یا روی آن تغییری اعمال کند.دسترسی مستقیم به عملکرد سیتم عامل ندارد. مرورگر اجازه کار با فایل را می دهد اما جاوا اسکریپت تنها در صورتی فایل را از کاربر قبول میکند که اقدامات خاصی مانند انتخاب فایل از طرق تگ <input> انجام شود. جاوا اسکریپت برای باز کردن برخی صفحات تنها در صورتی قادر به باز کردن است که اجازه دسترسی داشته باشد  و این صفحات را در دامنه ها و پورت های ناشناس دیگر نمیتواند باز کند.

چه چیزی جاوا اسکریپت را منحصر به فرد کرده است؟

ادغام کامل با کد های css و html و از همه مهم تر پشتیانی توسط تمامی مرورگر ها باعث میشود تا به این زبان جایگاه و محبوبیت ویژه ای  داده شود. در این مطلب تنها گوشه ای از قدرت جاوا اسکریپت را بیان کردیم.

امروزه زبان های جذاب و قدرتمندی برپایه ی جاوااسکریپت بوجود آمده اند مثل angular,React,Type script و … که هر کدام با امکانات بی شمار خود شما را شگقت زده خواهند کرد, اما یادمان نرود مرورگر ها تنها جاوا اسکریپت را می شناسند, پس تمامی این تکنولوژی ها در نهایت به کد های قابل فهم مرورگر(java Script) تبدیل می شوند.

خلاصه ی مطلب:
جاوا اسکریپت در ابتدا تنها به عنوان یک زبان  مرورگر ساخته شد اما دراکنون در بسیاری از محیط های دیگر نیز استفاده می شوند. امروزه جاوا اسکریپت موقعیت بسیار خوبی به عنوان گسترده ترین زبان مرورگر با هماهنگی و یکپارچگی کامل با css و html برخوردار است. در حال حاضر زبان های بسیاری هستند که به Java Script انتقال داده میشوند(کامپایل می شوند) و امکانات بی شماری را ارائه می دهند. توصیه میکنیم پس از تکمیل مطالب جاوا اسکریپت نگاهی به آنها نیز بیاندازید.

نوشتن یک نظر