یکی از مهمترین مهارت ها برای یادگیری امروزه نحوه پیاده سازی اپلیکیشن ها و استارت هاپ های مختلف است چراکه به هر صنعت و کسب و کاری نگاهی بیاندازید رد پایی از این تکنولوژيی قدرتمند میبینید. اما نکته ی مهمی که مد نظر ماست این است که برای پیاده سازی این دستاورد چندینو چند زبان و تکنولوژی برای پیاده سازی وجود دارد و روز به روز با سرعت بیشتری زبان های نو ظهور پا به عرصه گذاشته و تمامی  زبان های دیگر نیز به روز میشوند. در این مطلب قصد داریم به معرفی قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی در سال 2020 بپردازیم این نکته را فراموش نکنید عده ای هستند که روی یک زبان خاص تعصب بیش از حد دارند و به غیر از زبان مد نظر خود هیچ زبان دیگری را قبول ندارند باید گفت این دیدگاه کاملا اشتباه است , حتی باید گفت مقایسه کردن بیش از حد زبان های برنامه نویسی  نیز اشتباست چرا که این رقابت بین شرکت ها و برند هایی که تکنولوژی و زبان های جذاب برنامه نویسی را به وجود آورده و توسعه داده اند منطقی است ولی شما به عنوان یک برنامه نویس چرا باید درگیر این رقابت سخت شوید و خود را از لذتی که کدنویسی برای شما به وجود میاورد محروم کنید؟!
                                                                                          سردرگمی در انتخاب زبان برنامه نویسی
واقعیت این است که تمام زبان های برنامه نویسی امروزه  بسیار قدرتمند هستند و همگی حداکثر توان خود را گذاشته اند تا نیاز یک برنامه نویس را مهیا کنند ,این شما هستید که با توجه به سلیقه و نیازی که دارید یک زبان را باید انتخاب و شروع به یادگیری کرده و رو به جلو حرکت کنید و به شدت از آدم هایی که دائما به دنبال این هستند که بگویند این زبانی که تو در حال یادگیری آن هستی زبان خوبی نیست و به درد نمیخورد و باعث می شوند شما  از مسیر پیش رویتان ناامید شوید و انگیزه ی خود را از دست دهید دوری کنید.ما در این مطلب قصد داریم زبان های که در سال 2020 پر طرفدار هستند و از همه مهمتر در ایران نیز بازار کار خوبی دارند به صورت ساده و مختصر به شما معرفی کنیم.این نکته نیز قابل ذکر است که ترتیب معرفی زبان ها در این مطلب به معنای برتری به زبان های دیگر نیست اما در پایان نموداری از مقایسه زبان های موجود برای شما قرار می دهیم تا آن دسته از دوستانی که همواره به دنبال مقایسه زبان های برنامه نویسی هستند نیز به نتیجه گیری برسند.

 


 

                                                                                          زبان برنامه نویسی پایتون

python زبان Python:

پایتون یک زبان سطح بالا و بسیار ساده ,قدرتمند و  متن باز (open source) است و اپلیکیشن های نظیر یوتبوب,اینستاگرام نیز از این زبان قدرتمند استفاده میکنند. پایتون انتخاب بسیار مناسبی برای افراد مبتدی است  و دوستانی که قصد دارند به تازگی وارد این رشته شوند یادگیری این زبان بسیار لذت بخش و ساده خواهد بود. این زبان جهت پیاده سازی هوش مصنوعی نیز بسیار قدرتمند عمل میکند و بحث شی گرایی (OOP) را نیز به صورت گسترده پشتیبانی میکند. شاید به عنوان عیب بتوان گفت در محاسبات و عملیات مختص به موبایل مناسب نیست چرا که یک زبان مفسر است . و همچنین لایه دسترسی به پایگاه داده تا حدی نابالغ عمل میکند. پایتون در زمینه وب نیز بسیار خوب عمل کرده و کتابخانه های نظیر Django و Flesk را عرضه نموده است. بازار کار این زبان به خصوص در ایران روز به روز در حال پیشرفت میباشد.

                                                                                         زبان سی شارپ

c# زبان#C :

یک زبان سطح بالا, شی گرا , با امنیت بالا و قدرتمند که توسط مایکروسافت ارائه شده است. یادگیری آن سادست اما نه به سادگیه یادگیری زبان پایتون. مایکروسافت اوایل توسعه این زبان به صورت انحصاری عمل کرد و اجازه دسترسی به کد های خود را به هیچکس نمیداد,اما مدتیست که تکنولوژی خود با عنوان Asp.Net Core  را به صورت متن باز و از همه مهمترcross platform ارائه داده است به این معنی که تنها مختص ویندوز نمیباشد و در تمامی سیستم عامل ها نظیر لینوکس و مکینتاش نیز قابل استفاده است و همچنین برای تمام پلتفرم ها مثل اندروید,Ios, ویندوز و غیره نیز  میتوان کدنویسی کرد به گونه ای که شما یکبار کدهای سی شارپ مینویسید و چندین نتیجه با پلتفورم های مختلف می گیرید. اگر قصد بازی سازی را دارید ,از این زبان میتوانید با استفاده از unity این کار را به نحو احسن انجام دهید. اگر به توسعه اپلیکیشن های موبایل فکر میکنید میتوانید از Xamarin  استفاده کنید. و اگر میخواهید یک پروژه وب طراحی کنید از Asp.Net Mvc و یا Asp.Net Core بهره ببرید. مایکروسافت مدتیست ورژن .Net 5 را در دسترس قرار داده است که گویا .net Framework  و .Net Core را در هم ادقام کرده است و سرعتی به مراتب بالاتر از نسخه قبلی ارائه میدهد. مایکروسافت پا را فراتر نیز گذاشته است و قصد رقابت با کتابخانه قدرتمند جاواسکریپت یعنی انگولار را نیز دارد و Blazor  را وارد میدان کرده است.گرچه مقایسه این دو کار درستی نیست ,این کتابخانه ها برای ساخت سایت های تک صفحه ای به کار میرود و Blazor  تازه اول راه است و راه زیادی تا رقابت با تکونولوژِی های مشابه مانند انگولار دارد. بازار کار این زبان به خصوص در کتابخانه Asp.net Core در ایران بسیار خوب است و شرکت های بسیاری به نیروی کار در این زبان نیاز دارند.

                                                                                         زبان جاوا اسکریپت

java script زبان Java Script:

برخلاف دو زبان قبلی که زبان تحت سرور بودند زبان جاواسکریپت یک زبان Frontend (سمت کاربر) میباشد اما به این معنی نیست که با سرور به هیچ وجه کار ندارد بلکه یک زبان میانه است. این زبان بسیار پرطرفدار است و بیشتر شرکت های نوپا از این زبان به ویژه Node Js استفاده میکنند . این زبان بسیار سریع است چرا که در وب به سرعت شناسایی شده و مرورگر کدهای جاواسکریپت را میشناسند و نیازی به مترجم ندارند تا کد ها را بفهمند اما خب کمی هم بیچیدگی در کد زدن وجود دارد و به نوعی سخت است اما راهکار های خوبی نیز هست. در ابتدا کتابخانه Jquery که کد های کمتری نسبت به کدهای جاواسکریپت نیاز دارد و از همه مهتر هم کتابخانه های Angular  و React  و برای اپلیکیشن های موبایل نیز React Native  هستند که بسیار سریع و کارامد هستند به گونه ای که  شما یه یک خط کد در انگولار  در واقع چندین خط کد جاواسکریپت را اجرا کرده اید. انگولار ابتدا با Angular Js شروع کرد و بعد از آن ورژن های مستقل Angular  که بر پایه Type Script که آن را هم جلوتر معرفی خواهیم کرد کار میکند را عرضه کرد. بازار کار این زبان در ایران هر روزه روند صعودی دارد و بسیاری از شرکت های نوپا و تازه تاسیس به دنبال کارشناس انگولار و ری اکت جهت استخدام میگردند.

                                                                                        زبان پی اچ پی

php زبان PHP :

پی اچ پی از محبوب ترین زبان های تحت سرور دنیاست و این محبوبیت در ایران نیز بسیار مشهود است.گرچه php با رقبای سرسختی مثل Asp و Python روبه رو شده است ولی همچنان از محبوبیت زیادی برخوردار است اگر بخواهیم دلیل این محبوبیت را در ایران بررسی کنیم باید بگوییم به دلیل این که بسیاری از شرکت های با سابقه و قدیمی از این زبان بهره برده اند تغییر زبان و مهاجرت به زبانی دیگر بسیار هزینه بر و مشکل است پس ترجیح میدهند با همین زبان ادامه بدهند این زبان هم به آنها کم لفطی نکرده است و با کتابخانه Laravel و بروزرسانی های آن همواره برنامه نویسان را راضی نگه داشته است. با آمدن زبان های جدید, PHP اندکی از محبوبیت خود را از دست داده است ولی در ایران بازار کار همچنان بسیار عالیست وphp  جایگاه ویژه ای در بین برنامه نویسان ایرانی دارد.

                                                                                           زبان جاوا

java زبان Java :

زبان جاوا نیز یکی از زبان های محبوب است و در سازمان های با سابقه همچنان پر طرفدار .از همه مهمتر این زبان پایه ی اصلی اندروید میباشد و با توجه به اینکه اندروید در تمام دنیا میلیارد ها کاربر دارد پس میتوان نتیجه گرفت جاوا نیز بدون شک مهم ترین زبان برنامه نویسی دنیاست.این نکته هم فراموش نشود که بسیاری از زبان ها مثل سی سارپ(Xamarin) و یا  کتابخانه ionic و React Nativeجهت ساخت پروژه های اندروید استفاده میشود و در نهایت آنها کدهایی با زبان جاوا به وجود می آورند.

                                                                                  زبان سوئیفت

swift زبان Swift :

کسانی که به برنامه نویسی موبایل و به خصوص ios علاقمند هستند swift انتخاب اصلی آنهاست. با توجه به اینکه Apple  و مشخصا Iphone رقابت سنگینی با دیوایس های اندویدی دارد ورود به این زبان بسیار موفقیت آمیز خواهد بود هرچند که  ایران از سوی شرکت اپل تحریم شده است و برنامه نویسان ایرانی به سختی میتوانند پروژه های خود را توسعه دهند.

                                                                                 زبان تایپ اسکریپت

type script زبان Type script:

همان طور که گفته شد انگولار بر پایه type script کار میکند که مجموعه ای عالی از جاواسکریپت است و مهم ترین ویژگی آن شی گرا بودن این زبان است.این زبان ساختاری ساده دارد و به راحتی می توان آن را یاد گرفت.انتظار میرود در سال 2020 زبان type Script  از  Js پیشی بگیرد و از محبوبیت بسار زیادی بر خوردار شود.

                                                                                        زبان کاتلین

kotlin زبان kotlin :

زبان کاتلین امروزه به عنوان زبان اندروید شناخته میشود و همکاری بسیار خوبی با جاوا دارد. این زبان ویژگی های شی گرایی و کاربردی را در خود جای داده است. این همکاری یبن کاتلین و جاوا باعث شده تا توسعه ی سریع و بدون دردسری را برای اندروید شاهد باشیم از نمونه های بارز آن میتوان به pintrest اشاره کرد که اپلیکیشن خود را به راحتی از جاوا به کاتلین منتقل کرده است. این زبان به صورت متن باز میباشد و یا توجه به اینکه انتقال از جاوا به کاتلین به سرعت بیشتری در حال انجام است پیش بینی میشود از سال 2020 این زبان از مهم ترین زبان های برنامه نویسی اندروید شناخته شود. در نهایت باید گفت این زبان ها از جمله بهترین زبان های برنامه نویسی حال حاضر دنیاست,زبان های دیگری نیز وجود دارند که در مقایسه محبوبیت این زبان ها در نمودار زیر به صورت کامل میتوانید آنها را مشاهده فرمایید.

مقایسه زبان های برنامه نویسیمقایسه زبان های برنامه نویسی سال 2020

نوشتن یک نظر