زبان تایپ اسکریپت یک زبان برنامه نویسی  Open Source (متن باز) میباشد که در ابتدا توسط مایکروسافت معرفی شد.با توجه به این  نکته که این زبان متن باز است پس طبیعی است که در حال حاضر به غیر از مایکروسافت بسیاری از برند های مطرح و برنامه نویسان در توسعه ی این زبان مشارکت دارند.

                                                              زبان کامپایلری Type Script

تایپ اسکریپت زبانی کامپایلری است.این به چه معناست؟ اگر بخواهیم به صورت ساده بگوییم ,تایپ اسکریپت کدهایی مستقل که مرورگر بخواهد آنها را متوجه بشود ندارد بلکه هر آنچه که به زبان تایپ اسکریپت نوشته شود در نهایت به زبان جاوا اسکریپت ترجمه و یا همان کامپایل میشود.حال ممکن است با خود بگویید مزیت آن کجاست؟ این زبان بسیار ساده تر و با کد های بسیار کمتری میتواند هر آنچه که جاوااسکریپت انجام میدهد را انجام دهد به این صورت که شما اگر بخواهید یک عملیاتی را با جاوا اسکریپت بنویسید ممکن است آن را با ده خط کد جاوا اسکریپت بتوانید اجرا کنید در حالی که همان ده خط را اگر بخواهیم با تایپ اسکریپت پیاده سازی کنیم کد کمتری  نوشته میشود.صرفه جویی در زمان یکی از شاخصه های خوب زبان Type Script است.

این نکته را هم فراموش نکنید که هر ابزار و محیطی که از زبان جاوا اسکریپت پشتیبانی کند از زبان تایپ اسکریپت نیز پشتیبانی میکند چرا که بر اساس گفته های پیشین تایپ اسکریپ تبدیل به جاوا اسکریپت میشود.کتابخانه قدرتمند Angular نیز از زبان Type Script استفاده میکند .تایپ اسکریپت از ویژگی های oop  و شی گرایی نیز پشتیبانی می کند و این زبان درپروژه های بسیار بزرگ کاملا کاربردی خواهد بود چرا که در پروژه های گسترده کد های جاوا اسکریپت میتواند بسیار پیچیده باشد.

                                                       خطایابی در تایپ اسکریپت

دو مزیت دیگری که میتوان برای زبان Type Script بیان کرد Debug و یا همان خطایابی که بسیار راحت انجام میشود و دیگری پشتیبانی از Ecma Script است که ساختار نوشتاری (Sintax)ساده تری برای کار با اشیا دارد.در نهایت با تمام توضیحاتی که گفته شد باید به این موضوع اشاره کنیم که زبان تایپ اسکریپت به هیچ وجه جایگزین زبان جاوا اسکریپت و یا منسوخ کننده آن نیست جاوا اسکریپ همواره جایگاه بسیار ویژه ای در زبان های برنامه نویسی دارد و از محبوبیت و قدرت بالایی برخوردار است.

                                                      تایپ اسکریپ یا جاوا اسکریپت

چکیده مطلب:

زبان تایپ اسکریپت یک زبان برنامه نویسی  کامپایلری و  متن باز میباشد که در ابتدا توسط مایکروسافت معرفی شد.با استفاده از زبان تایپ اسکریپت ب صورت ساده تر و با کد های کمتری میتوان کد های جاواسکریپت تولید کرد و هر آنچه که شما با این زبان کد بنویسید توسط مرورگر شناخته میشود چرا که این کدها تبدیل به زبان جاوا اسکریپت شده و سپس مرورگر آنها را میخواند

نوشتن یک نظر